Kurs przeznaczony jest dla jeźdźców, właścicieli i opiekunów koni, właścicieli stajni a także dla techników weterynarii, zootechników i wszystkich osób, których pasją są konie i opieka nad nimi.
Poszerzenie wiedzy o opiece nad końmi w aspekcie holistycznego spojrzenia na ten gatunek oraz zdobycie umiejętności praktycznych takich jak dobieranie siodła czy masaż relaksacyjny.
Kurs ma charakter zajęć teoretyczno-praktycznych. Część teoretyczna obejmuje wykłady odbywające się w formie stacjonarnej.
Część praktyczna to zajęcia z końmi w stajni Yke oraz zajęcia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW.
Warunkiem otrzymania zaświadczenia potwierdzającego udział w kursie jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego. Egzamin składa się z:
Anatomia i fizjologia koni ze szczególnym uwzględnieniem budowy szkieletu konia, budowy kopyta, rozmieszczenia i przyczepów mięśni, budowy i funkcjonowania układu pokarmowego.
Behawiorystyka koni – etogram konia, etapy rozwoju konia, zachowania stadne, psychologia kontaktu człowiek-koń.
Ocena konia w ruchu. Pielęgnacja i werkowanie kopyt oraz podstawy ortopedycznego podkuwania koni.
Dopasowywanie siodła i ogłowia.
Masaż relaksacyjny koni - lokalizacja struktur kostnych na koniu, manualna i wizualna ocena konia przed zabiegiem masażu, nauka rutyny masażu (masaż głowy, szyi, kończyny piersiowej/miedniczej oraz grzbietu).
Żywienie i dietetyka koni.
Profilaktyka chorób koni – kalendarz szczepień, zasady odrobaczania, profilaktyka stomatologiczna.
Choroby koni – etiologia i objawy wybranych chorób zakaźnych, metabolicznych i pasożytniczych. Alergie u koni.
Badanie konia w terenie – parametry CTO u koni, ocena pracy przewodu pokarmowego.
Pierwsza pomoc przedlekarska u koni – apteczka w stajni, algorytm postępowania w chwili zagrożenia zdrowia i życia konia.
Fitoterapia, aromaterapia, ziołolecznictwo u koni.
Podstawy rozrodu koni – anatomia i fizjologia układu rozrodczego, objawy rui, określanie terminu owulacji, inseminacja klaczy. Techniki wspomaganego rozrodu. Opieka nad klaczą źrebną. Poród naturalny, pomoc okołoporodowa bezkrwawa.
Egzamin
RAZEM
18
18
24
16
24
24
4
12
4
4
18
24
4
194
Doktor habilitowany nauk rolniczych, specjalność użytkowanie i dobrostan koni, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Master of Science (MSc) in Equine Science na Wydziale Biological, Environmental and Rural Sciences, kierunek Equine Science, Uniwersytet Aberystwyth. Inżynier w zakresie hodowli zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Od 2008 roku specjalizuje się w masażu i zastosowaniu termografii w zoofizjoterapii i medycynie weterynaryjnej koni, współpracując z lekarzami weterynarii i hodowcami oraz prowadząc szkołę rehabilitacji i termografii koni pod nazwą Equine Massage Maria Soroko we Wrocławiu, www.eqma.pl.
Posiada wieloletnie doświadczenie w masażu, uzyskując kwalifikacje Equine Body Worker w masażu sportowym i mięśniowo – powięziowym. Swoje umiejętności i doświadczenia uzyskała na wyjazdach w Europie i Australii. Jest również organizatorem, trenerem warsztatów i kursów zawodowych masażu sportowego koni, fizjoterapii oraz zastosowania termografii u koni. Założyciel Polskiego Towarzystwa Termografii Zwierząt i członek Europejskiego Stowarzyszenia Termografii. Instruktor jeździectwa w British Horse Society. Autorka wielu publikacji naukowych oraz książki pt. „Termografia koni w praktyce” w wersji polskiej i angielskiej.
Fizjoterapeuta koni, specjalista dopasowywania siodeł, wędzideł i ogłowi, Equine Ergonomist, student ostatniego roku osteopatii koni we Vluggen Institute.
Tematyką dopasowywania siodeł zajmuje się od 2010 roku. Ukończył dwustopniowe szkolenie w siedzibie firmy First Thought Equine Ltd w Anglii – prowadzący David Kempsell, szkolenie w SaddleFit4Life w Niemczech – prowadzący Jochen Schleese otrzymując tytuł Equine Ergonomist, trzy szkolenia z Jocelyn Danby - Master Saddler Brytyjskiego Stowarzyszenia Mistrzów Siodlarstwa, a także szkolenie dotyczące dopasowywania wędzideł i ogłowi IEEBF w Holandii - tytuł Bit Fitter (2019). Absolwent studium PCKZ Warszawa z tytułem „Zoofizjoterapeuta koni” (2017). Uczestnik 15-stu szkoleń jeździeckich z Elaine Butler (Ride With Your Mind) w Polsce i w Anglii, a także seminariów z Sue Dyson, Joyce Harman, Chrisem Pearce i Rene Tucker.
Michał łączy rzetelną i nowoczesną wiedzę z dziedziny dopasowywania siodeł z wiedzą fizjoterapeutyczną, osteopatyczną i zrozumieniem biomechaniki jazdy konnej. Pozwala to na zdiagnozowanie problemu zarówno z grzbietem konia jak i z siodłem, a następnie dobranie skutecznego rozwiązania nawet w trudniejszych przypadkach. W swojej pracy zawsze stawia dobro konia na pierwszym miejscu. Od 2015 roku aktywnie działa jako społeczny inspektor ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, podejmując między innymi interwencje w sprawie niehumanitarnego traktowania koni.
Od 2007 roku pracuję w Katedrze Nauk Morfologicznych, Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Łączę pracę naukową z działalnością dydaktyczną.
Prowadzę badania z zakresu anatomii porównawczej i klinicznej zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Pełnię funkcję kierownika katedry i koordynatora ds. jakości kształcenia.
Jestem aktywnym członkiem European Association of Veterinary Anatomists, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.
Jestem absolwentką warszawskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę zostać lekarzem weterynarii i połączyć moją miłość do koni z pracą. W czasie studiów wyjeżdżałam na liczne praktyki i staże do Niemiec - zarówno do małych gabinetów świadczących usługi terenowe dla koni, jak i klinik dla koni takich jak Pferdeklinik Aschheim. Byłam również stypendystką programu Erasmus, co umożliwiło mi roczną naukę na uczelni Ludwig Maximilians Universität w Monachium. Po odebraniu dyplomu wyjechałam do Niemiec pracować jako lekarz hipiatra w miejscowości Warendorf - mieście znanym z hodowli koni, zwanym również “mekką światowego jeździectwa”. Obecnie rozwijam swoją firmę EQUI DERM w której będę świadczyć usługi weterynaryjne dla koni związane w szczególności z dermatologią i alergologią.
Magister inżynier zootechnik, hodowca i specjalista ds. żywienia koni, z ponad 20 letnią praktyką zawodową zdobytą w państwowych stadninach w Niemczech (Neustadt Dosse) i Polsce (Państwowa Stadnina Koni Walewice, gdzie przez wiele lat pracowała na stanowisku głównego specjalisty ds. hodowli koni). Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od wielu lat współpracująca ze środowiskiem hodowców i lekarzy weterynarii, Polskim Związkiem Hodowców Koni, Wydawnictwem Forum Media Polska, Podyplomowym Studium Hodowli Koni i Jeździectwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz specjalistycznymi firmami badawczo-rozwojowymi i paszowymi. Autorka licznych publikacji, prelekcji i wykładów na temat prawidłowego żywienia koni, współtwórca i współwłaściciel polskiej marki paszowo-suplementacyjnej Equine NutriPlan. Obecnie prowadzi działalność szkoleniowo-konsultacyjną ‘Szkolenia, dietetyka koni’ dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi, którzy pragną zgłębiać tajniki prawidłowego żywienia i suplementacji oraz potrzebują wsparcia w żywieniowym prowadzeniu swoich koni.
Magister mikrobiologii - biotechnologii, instruktorka jazdy konnej. Od 10 lat zajmuje się propagowaniem idei baru ziołowego dla koni i włączania ziół do ich diety. Prowadzi szkolenia dotyczące roli ziół w żywieniu koni oraz wytwarzania końskich maści i repelentów z olejkami eterycznymi. Właścicielka sklepu z ziołami dla koni i bloga zlotykon.pl oraz autorka książek o ziołach i żywieniu koni. Miłośniczka rajdów konnych.
4 dogodne raty
2 dogodne raty
Opłata jednorazowa
Nr rachunku bankowego - SZKOŁA DLA MŁODZIEŻY:
43 1050 1025 1000 0091 4922 4876
Nr rachunku bankowego - SZKOŁA DLA DOROSŁYCH:
65 1050 1025 1000 0091 4922 6129
Sekretariat czynny:
od poniedziałku do czwartku
w godz. 8.30 – 15.00,
piątki 8.30 – 18.00,
soboty 9.00 – 12.00
Projekt i wykonanie POLLYART