Lubisz zwierzęta?

Wybierz zawód z pasją!

Zapisz się wstępnie

HIPOLOGIA – KURS HOLISTYCZNEGO UTRZYMYWANIA KONI

Kurs specjalistyczny

Rozpoczęcie zajęć: 11-12.10.2025

Do kogo skierowany jest kurs?

Kurs przeznaczony jest dla jeźdźców, właścicieli i opiekunów koni, właścicieli stajni a także dla techników weterynarii, zootechników i wszystkich osób, których pasją są konie i opieka nad nimi.

Cel kursu:

Poszerzenie wiedzy o opiece nad końmi w aspekcie holistycznego spojrzenia na ten gatunek oraz zdobycie umiejętności praktycznych takich jak dobieranie siodła czy masaż relaksacyjny.

Forma kształcenia

Kurs ma charakter zajęć teoretyczno-praktycznych. Część teoretyczna obejmuje wykłady odbywające się w formie stacjonarnej.
Część praktyczna to zajęcia z końmi w stajni Yke oraz zajęcia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Informacje ogólne:

  • Kurs obejmuje 194 godziny
  • Kurs prowadzony przez doświadczoną kadrę według autorskiego programu
  • Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, zjazdy co 2 tygodnie (sobota-niedziela)
  • Maksymalna liczba uczestników – 20 osób

Wymagania względem uczestników:

  • ukończony 18-sty rok życia
  • mile widziane doświadczenie w pracy z końmi

Egzamin:

Warunkiem otrzymania zaświadczenia potwierdzającego udział w kursie jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego. Egzamin składa się z:

  • Części pisemnej – testu. Wynik pozytywny otrzymuje się po uzyskaniu min. 60% poprawnych odpowiedzi;
  • Części ustnej – sytuacji praktycznej do omówienia. Wynik pozytywny otrzymuje się po uzyskaniu min 75% punktów.

Informacje dodatkowe:

  • Dla osób uczestniczących w więcej niż jednym kursie są przewidziane zniżki.

Ramowy plan zajęć

Przedmiot

Anatomia i fizjologia koni ze szczególnym uwzględnieniem budowy szkieletu konia, budowy kopyta, rozmieszczenia i przyczepów mięśni, budowy i funkcjonowania układu pokarmowego.

Behawiorystyka koni – etogram konia, etapy rozwoju konia, zachowania stadne, psychologia kontaktu człowiek-koń.

Ocena konia w ruchu. Pielęgnacja i werkowanie kopyt oraz podstawy ortopedycznego podkuwania koni.

Dopasowywanie siodła i ogłowia.

Masaż relaksacyjny koni - lokalizacja struktur kostnych na koniu, manualna i wizualna ocena konia przed zabiegiem masażu, nauka rutyny masażu (masaż głowy, szyi, kończyny piersiowej/miedniczej oraz grzbietu).

Żywienie i dietetyka koni.

Profilaktyka chorób koni – kalendarz szczepień, zasady odrobaczania, profilaktyka stomatologiczna.

Choroby koni – etiologia i objawy wybranych chorób zakaźnych, metabolicznych i pasożytniczych. Alergie u koni.

Badanie konia w terenie – parametry CTO u koni, ocena pracy przewodu pokarmowego.

Pierwsza pomoc przedlekarska u koni – apteczka w stajni, algorytm postępowania w chwili zagrożenia zdrowia i życia konia.

Fitoterapia, aromaterapia, ziołolecznictwo u koni.

Podstawy rozrodu koni – anatomia i fizjologia układu rozrodczego, objawy rui, określanie terminu owulacji, inseminacja klaczy. Techniki wspomaganego rozrodu. Opieka nad klaczą źrebną. Poród naturalny, pomoc okołoporodowa bezkrwawa.

Egzamin

RAZEM

LICZBA GODZIN

18

18

24

16

24

24

4

12

4

4

18

24

4

194

Prowadzący

Dr hab. inż. Maria Soroko

Doktor habilitowany nauk rolniczych, specjalność użytkowanie i dobrostan koni, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Master of Science (MSc) in Equine Science na Wydziale Biological, Environmental and Rural Sciences, kierunek Equine Science, Uniwersytet Aberystwyth. Inżynier w zakresie hodowli zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Od 2008 roku specjalizuje się w masażu i zastosowaniu termografii w zoofizjoterapii i medycynie weterynaryjnej koni, współpracując z lekarzami weterynarii i hodowcami oraz prowadząc szkołę rehabilitacji i termografii koni pod nazwą Equine Massage Maria Soroko we Wrocławiu, www.eqma.pl.

Posiada wieloletnie doświadczenie w masażu, uzyskując kwalifikacje Equine Body Worker w masażu sportowym i mięśniowo – powięziowym. Swoje umiejętności i doświadczenia uzyskała na wyjazdach w Europie i Australii. Jest również organizatorem, trenerem warsztatów i kursów zawodowych masażu sportowego koni, fizjoterapii oraz zastosowania termografii u koni. Założyciel Polskiego Towarzystwa Termografii Zwierząt i członek Europejskiego Stowarzyszenia Termografii. Instruktor jeździectwa w British Horse Society. Autorka wielu publikacji naukowych oraz książki pt. „Termografia koni w praktyce” w wersji polskiej i angielskiej.

mgr inż. Michał Dobrowolski

Fizjoterapeuta koni, specjalista dopasowywania siodeł, wędzideł i ogłowi, Equine Ergonomist, student ostatniego roku osteopatii koni we Vluggen Institute.

Tematyką dopasowywania siodeł zajmuje się od 2010 roku. Ukończył dwustopniowe szkolenie w siedzibie firmy First Thought Equine Ltd w Anglii – prowadzący David Kempsell, szkolenie w SaddleFit4Life w Niemczech – prowadzący Jochen Schleese otrzymując tytuł Equine Ergonomist, trzy szkolenia z Jocelyn Danby - Master Saddler Brytyjskiego Stowarzyszenia Mistrzów Siodlarstwa, a także szkolenie dotyczące dopasowywania wędzideł i ogłowi IEEBF w Holandii - tytuł Bit Fitter (2019). Absolwent studium PCKZ Warszawa z tytułem „Zoofizjoterapeuta koni” (2017). Uczestnik 15-stu szkoleń jeździeckich z Elaine Butler (Ride With Your Mind) w Polsce i w Anglii, a także seminariów z Sue Dyson, Joyce Harman, Chrisem Pearce i Rene Tucker.

Michał łączy rzetelną i nowoczesną wiedzę z dziedziny dopasowywania siodeł z wiedzą fizjoterapeutyczną, osteopatyczną i zrozumieniem biomechaniki jazdy konnej. Pozwala to na zdiagnozowanie problemu zarówno z grzbietem konia jak i z siodłem, a następnie dobranie skutecznego rozwiązania nawet w trudniejszych przypadkach. W swojej pracy zawsze stawia dobro konia na pierwszym miejscu. Od 2015 roku aktywnie działa jako społeczny inspektor ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, podejmując między innymi interwencje w sprawie niehumanitarnego traktowania koni.

Prof. Karolina Barszcz

Od 2007 roku pracuję w Katedrze Nauk Morfologicznych, Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Łączę pracę naukową z działalnością dydaktyczną.

Prowadzę badania z zakresu anatomii porównawczej i klinicznej zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Pełnię funkcję kierownika katedry i koordynatora ds. jakości kształcenia.

Jestem aktywnym członkiem European Association of Veterinary Anatomists, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.

lek. wet. Urszula Ołdak

Jestem absolwentką warszawskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę zostać lekarzem weterynarii i połączyć moją miłość do koni z pracą. W czasie studiów wyjeżdżałam na liczne praktyki i staże do Niemiec - zarówno do małych gabinetów świadczących usługi terenowe dla koni, jak i klinik dla koni takich jak Pferdeklinik Aschheim. Byłam również stypendystką programu Erasmus, co umożliwiło mi roczną naukę na uczelni Ludwig Maximilians Universität w Monachium. Po odebraniu dyplomu wyjechałam do Niemiec pracować jako lekarz hipiatra w miejscowości Warendorf - mieście znanym z hodowli koni, zwanym również “mekką światowego jeździectwa”. Obecnie rozwijam swoją firmę EQUI DERM w której będę świadczyć usługi weterynaryjne dla koni związane w szczególności z dermatologią i alergologią.

mgr Anna Pięta

Magister inżynier zootechnik, hodowca i specjalista ds. żywienia koni, z ponad 20 letnią praktyką zawodową zdobytą w państwowych stadninach w Niemczech (Neustadt Dosse) i Polsce (Państwowa Stadnina Koni Walewice, gdzie przez wiele lat pracowała na stanowisku głównego specjalisty ds. hodowli koni). Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od wielu lat współpracująca ze środowiskiem hodowców i lekarzy weterynarii, Polskim Związkiem Hodowców Koni, Wydawnictwem Forum Media Polska, Podyplomowym Studium Hodowli Koni i Jeździectwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz specjalistycznymi firmami badawczo-rozwojowymi i paszowymi. Autorka licznych publikacji, prelekcji i wykładów na temat prawidłowego żywienia koni, współtwórca i współwłaściciel polskiej marki paszowo-suplementacyjnej Equine NutriPlan. Obecnie prowadzi działalność szkoleniowo-konsultacyjną ‘Szkolenia, dietetyka koni’ dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi, którzy pragną zgłębiać tajniki prawidłowego żywienia i suplementacji oraz potrzebują wsparcia w żywieniowym prowadzeniu swoich koni.

mgr Joanna Smulska

Magister mikrobiologii - biotechnologii, instruktorka jazdy konnej. Od 10 lat zajmuje się propagowaniem idei baru ziołowego dla koni i włączania ziół do ich diety. Prowadzi szkolenia dotyczące roli ziół w żywieniu koni oraz wytwarzania końskich maści i repelentów z olejkami eterycznymi. Właścicielka sklepu z ziołami dla koni i bloga zlotykon.pl oraz autorka książek o ziołach i żywieniu koni. Miłośniczka rajdów konnych.

dr n. wet. Agata Zagrajczuk

mgr inż. Anna Łukaszek

Jacek Kowerski

Trzy warianty cenowe

3050 zł

4 dogodne raty

6050 zł

2 dogodne raty

12000zł

Opłata jednorazowa