Prowadzenie własnej działalności gospodarczej i współpraca w ramach rehabilitacji z przychodniami, lecznicami małych zwierząt, często praca ze zwierzęciem w domu właściciela lub praca w stałym, jednym zakładzie leczniczym dla zwierząt oferującym usługi z zakresu fizjoterapii. Praca dla osób nie lubiących rutyny, chcących żyć aktywnie, otwartych na doświadczenia.
Kurs ma charakter zajęć praktyczno-teoretycznych. Część teoretyczną stanowią wykłady. W części praktycznej uczestnicy wykonują badania oraz zabiegi na zwierzętach, fantomach oraz pozostałych uczestnikach kursu. Po zakończeniu kursu zaleca się odbycie praktyki u doświadczonego zoofizjoterapeuty.
Warunkiem uczestnictwa w kursie jest:
Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego. Egzamin składa się z:
Zoofizjoterapeuta jest osobą wchodzącą w skład weterynaryjnego zespołu medycznego. Celem pracy zoofizjoterapeuty jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta weterynaryjnego, poprzez zastosowanie zarówno zabiegów profilaktycznych jak i leczniczych. Zoofizjoterapeuta przeprowadza zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu. Ściśle współpracuje z lekarzem weterynarii oraz właścicielem zwierzęcia czerpiąc od nich wiedzę o stanie zdrowia pacjenta, jego postępach i ograniczeniach w terapii. Zoofizjoterapeuta posiada kompetencje umożliwiające badanie kliniczne pacjenta, zlecanie i ocenę badań dodatkowych, diagnozowanie oraz planowanie, przeprowadzanie i modyfikowanie planu rehabilitacyjnego. Miejscem świadczenia usług zoofizjoterapeutycznych są gabinety, lecznice i kliniki weterynaryjne, gabinety zoofizjoterapii lub dom właściciela. Wszelkie zabiegi zoofizjoterapeutyczne muszą posiadać odpowiednia dokumentacje medyczną.
Biologia medyczna z elementami chemii organicznej
Anatomia i fizjologia
Elementy patologii ogólnej
Elementy farmakoterapii
Diagnostyka obrazowa
Elementy psychologii i tresury zwierząt
Wstęp do fizjoterapii
Kinezjologia
Masaż
Fizykoterapia
Kinezyterapia
Podstawy fizjoterapii klinicznej w ortopedii i traumatologii
Podstawy fizjoterapii klinicznej w neurologii
Podstawy fizjoterapii klinicznej w innych dysfunkcjach narządów wewnętrznych
Ocena i badanie pacjenta
Żywienie i leczenie otyłości
Zaopatrzenie ortopedyczne
Powtórzenie
Egzamin
RAZEM
6
33
3
3
3
6
6
6
18
15
15
18
18
6
6
6
6
8
8
190
Sonia Wojciechowska – od prawie 10 lat moja praca związana jest z medycyną weterynaryjną.
Jak zaczęła się moje WetDroga.
Po ukończeniu gimnazjum podjęłam naukę w technikum weterynaryjnym zdobywając dyplom technika weterynarii. Jeszcze w trakcie szkoły rozpoczęłam pracę w Całodobowej Lecznicy Zwierząt Sfora jako technik. Zawsze uważałam, iż ustawiczne kształcenie, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności powinno być domeną nie tylko lekarzy, ale również średniego personelu weterynaryjnego.
Skąd fizjoterapia?
Właśnie dzięki czynnej pracy zawodowej, aktywnym uczestnictwie w procesie leczenia, byciu blisko pacjentów oraz uczestniczeniu w licznych seminariach, warsztatach i konferencjach wykiełkowało we mnie głębokie zainteresowanie fizjoterapią zwierząt. Do niedawna, była to bowiem jedna z najważniejszych luk w opiece medycznej zwierząt.
Udane operacje ortopedyczne, po których zwierzę nadal nie używa operowanej kończyny z powodu zmiany wzorca chodu. Nie radzenie sobie właścicieli zwierząt z opieka i pielęgnacją pozabiegową. Wzrost liczby pacjentów geriatrycznych i szukanie różnych form wspierania ich funkcjonowania. To tylko niektóre problemy, których nie wypełniały standardowe działania lekarskie. Chcąc otoczyć swoich pacjentów pełnią opieki zaczęłam stosować zdobywaną różnymi metodami wiedzę o fizjoterapii zwierząt w codziennej praktyce technika weterynarii. Rolą technika bowiem jest uzupełnianie pracy lekarza i bezpośrednia opieka i kontakt z pacjentem. Moje działania zyskały uznanie zarówno opiekunów zwierząt jak i współpracujących ze mną lekarzy. Razem z lekarzem weterynarii posiadającym tytuł zoofizjoterapeuty stworzyłyśmy zespół fizjoterapeutyczny a zabiegi z zakresu rehabilitacji medycznej weszły do codziennej praktyki w naszej lecznicy.
Ciekawostki
Jestem współautorem książki “Ćwiczenia korekcyjne z przyborami THERA-BAND”, która powstała w trakcie studiów pod redakcja mojego promotora dr Sławomira Owczarka.
Prywatnie jestem właścicielka kota Franciszka oraz współwłaścicielką dość osobliwej sfory składającej się z dwóch kotów i czterech psów w tym jednego trójnogiego:) , którego często można spotkać razem ze mną przy okazji prowadzonych przeze mnie pokazów czy prelekcji.
mgr inż. Adam Wróbel
od prawie 10 lat moja praca związana jest z medycyną weterynaryjną.
Absolwent Wydziału Nauk o zwierzętach Warszawskiego SGGW, technik weterynarii oraz członek VEPRA – Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association, Autor publikacji z zakresu rehabilitacji weterynaryjnej.
Jestem jedną z pierwszych osób w Polsce, która wyspecjalizowała się w rehabilitacji zwierząt (zabiegi fizjoterapeutyczne wykonuję od ok dziesięciu lat). Doświadczenie zdobyłem pracując wiele lat w dużej całodobowej Klinice weterynaryjnej a także na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Klinice Małych Zwierząt SGGW oraz w największym Polskim schronisku dla bezdomnych zwierząt na Paluchu.
Wiedzę z zakresu rehabilitacji zwierząt poszerzam również będąc słuchaczem i uczestnikiem wielu kursów i sympozjów z dziedziny rehabilitacji i fizjoterapii.
mgr Anna Gawryś
Jestem zoofizjoterapeutką i członkiem Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów. Od 2014 r. czyli od początku jej istnienia związana jestem z Lecznicą Vet Care w Pruszkowie.
Pracuję przede wszystkim z pacjentami po operacjach ortopedycznych oraz z psimi seniorami. Szczególnie interesuje mnie także neurorehabilitacja.
Zajmuję się również groomingiem,
interesuję zoopsychologią, a „z natury” jestem raczej humanistką. Na początku swojej drogi zawodowej długo kroczyłam ściśle humanistyczną ścieżką – ukończyłam Wydział Anglistyki UW i moje życie zawodowe wciąż jest po części związane z tą dziedziną. Od czasu do czasu udaje mi się również połączyć moje różne zawody – jestem współautorką przekładu książki „Fizjoterapia i masaż psów” autorstwa Julii Robertson i Andrew Mead (wyd. Galaktyka, 2017)
W pracy ze zwierzętami lubię różnorodność i brak rutyny. Każdy zwierzak przychodzi z czymś innym i na każdego staram się spojrzeć jak najszerzej. Spędzam z moimi pacjentami sporo czasu, mam więc okazję dobrze poznać ich potrzeby i problemy, a w razie potrzeby odesłać do specjalisty w danej dziedzinie. Mam przyjemność pracować ze wspaniałymi lekarzami weterynarii i behawiorystami, od których wciąż uczę się nowych rzeczy.
Oprócz kontaktu z samymi pacjentami, lubię również rozmowy z opiekunami zwierząt. Są one ważne nie tylko dlatego, że to właśnie oni najlepiej znają swoich podopiecznych, a moich pacjentów. Jestem przekonana, że rehabilitacja czworonożnego pacjenta opiera się na „trójporozumieniu” między terapeutą, opiekunem, no i oczywiście samym zwierzakiem. Bez tego porozumienia nie ma motywacji, a bez motywacji – no cóż, nie ma efektów. Staram się więc być dobrym słuchaczem i dobrym rozmówcą – wierzę, że jest to równie ważne jak sprawne ręce i wiedza.
Katarzyna Iwańczuk
Behawiorysta, Instruktor Szkolenia Psów,
Wykładowca,Sędzia Rally Obedience,
Instruktor Agility, Instruktor Handlingu,
Trener Profilaktyki Pogryzień
Założycielka centrum szkolenia i terapii zwierząt towarzyszących Akademia Psorbona. Wykładowca kursu zawodowego Zoopsycholog. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, Polskiego Towarzystwa Etologicznego oraz Stowarzyszenia Rally Obedience. Ekspert TV Puls w dziedzinie kynologii oraz felinologii. Inicjatorka i organizatorka wielu akcji charytatywnych mających na celu poprawę bytu bezdomnych zwierząt m.in. „STOP!KLATKA”, „Wyszkol Burka”, „Kup gryzaka dla zwierzaka”. Prowadzi terapie zachowań zwierząt towarzyszących, szkolenia psów oraz autorskie kursy i wykłady z zakresu kynologii oraz felinologii. Współpracuje z Fundacją Azylu pod Psim Aniołem m.in. w zakresie rozwiązywania problemów z zachowaniem u psów i kotów oraz szkolenia psów do adopcji, a także z Fundacją VIVA! jako behawiorysta programu Adopciaki.pl.
Ukończyła:
– Studia Podyplomowe „Pies i jego rola w społeczeństwie” Wydział Nauk
o Zwierzętach SGGW,
– Kurs Trenerski (trener psów),
– Kurs Dyplomowy z zakresu terapii zaburzeń zachowania zwierząt towarzyszących Centre of Applied Pet Ethology – otrzymując dyplom “Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training” (COAPE) akredytowany przez National Open College Network
of the United Kingdom,
– Szkolenie “Trener Profilaktyki Pogryzień” Fundacja Terapeutyczna
“Pies dla Stasia” (uprawnienia do prowadzenia zajęć z profilaktyki pogryzień zgodnie z programem “BEZPIECZNY PIES = BEZPIECZNE DZIECKO”),
– Kurs “Farmakoterapia zaburzeń zachowania psów i kotów” Amber Batson (Wielka Brytania)
– Kurs “Instruktor agility” Leszek Kalisz (Polska)
– Kurs “Instruktor handlingu” Agata Korpetta (Polska)
4 dogodne raty
2 dogodne raty
Opłata jednorazowa
Nr rachunku bankowego PCKZ
43 1050 1025 1000 0091 4922 4876
Sekretariat czynny:
od poniedziałku do czwartku
w godz. 8.30 – 15.00,
piątki 8.30 – 18.00,
soboty 9.00 – 12.00
Projekt i wykonanie POLLYART